piątek, 5 stycznia 2018

Pamiętajmy o wartościach, czyli plany na 2018 rok



Kodeksy etyki opierają się na wartościach: prawda, uczciwość, godność, lojalność, sprawiedliwość, szacunek.
Powszechny staje się pogląd, że zasady etyki i  obowiązujące w społeczeństwie moralne normy postępowania nie działają, skoro trzeba je porządkować, spisywać, publikować i przypominać o sankcjach lub konsekwencjach wynikających dla Człowieka za złamanie standardów.

Można na to spojrzeć z innej strony – system norm i standardów istnieje w każdej grupie i organizacji bez względu na to, czy spisano je w kodeks zachowań etycznych, czy też nie. O przynależności do jakiejś grupy zdecyduje, czy przestrzegasz zasad obowiązujących w tej grupie. Czy znasz obowiązki moralne współpracowników? Czy wiesz jak interpretują, co jest dobre a co złe? Musisz to wiedzieć, bo każdy, kto przez dłuższy czas przebywa w jakiejś grupie, gubi gdzieś swoją tożsamość, staje się częścią zespołu, zapomina o własnych upodobaniach i pragnieniach.

To, co w Twojej opinii może być uznane za szczyt szczęścia, przeze mnie jest odczuwane jako marna egzystencja. Pragnienia i dążenia każdego Człowieka domagają się różnorodnych sposobów realizacji. Myślę sobie czasem, że nudno byłoby na świecie, gdyby wszyscy postępowali identycznie, poszukując szczęścia i spełnienia w takich samych zachowaniach. Zresztą tak próbowano w przeszłości, gdy np. lansowano pogląd o kobiecie – matce, żonie i kochance – szczęśliwej istocie podporządkowanej silnemu mężczyźnie.

Nauka podaje wiele przykładów na to, że z natury Człowiek jest leniwy. Świadczy o tym chociażby efekt Ringelmanna – w zawodach przeciągania liny zmierzono zaangażowanie i okazało się, że gdy linę ciągnęły trzy osoby, indywidualny wysiłek każdej z nich był mniejszy od tego, do jakiego była zdolna każda z osób, gdy linę ciągnęła samodzielnie. Jeśli jesteś w grupie, nie musisz się już tak przykładać i wysilać, nikt tego nie zauważy. Co więcej, są inni, którzy mogą zapracować na wspólny sukces. No i w grupie odpowiedzialność rozkłada się na większą liczbę osób, łatwiej jest się ukryć w tłumie. To dlatego łamie się normy etyczne?

Za to wbrew naturze postępuje Człowiek rywalizujący z członkami swojej grupy. Łatwo go poznać, bo przypisuje własnym działaniom większą wartość a pracę innych uznaje za mniej wartościową. Dąży do uzyskania jak najlepszej opinii, osiągnięcia jak najlepszych wyników, najwyższej wydajności. Nikt o zdrowej psychice tego nie wymyśli. Czy to oznacza, że nadeszła era psychopatów – bez drgnienia powiek łamiących podstawowe zasady etyczne?

Plany na 2018 rok zacznę od wyznaczenia obszarów, w których chcę mieć wpływ. Nie wyobrażam sobie Życia, w którym takie wartości, jak: prawda, uczciwość, godność, lojalność, sprawiedliwość, szacunek, schodzą do podziemia.

Poniżej przygotowałam listę zachowań, które łamią zasady etyczne. Mówię im stanowcze NIE:
  1. Wykorzystywanie wszystkiego i wszystkich w celach osobistych korzyści. 
  2. Cedowanie zadań i obowiązków na innych, usprawiedliwiane np. rzekomym złym samopoczuciem. 
  3. Delegowanie uprawnień, w sytuacji kiedy gwałci to przyjęte zasady, np. prośba do kogoś, by w cudzym imieniu porozmawiał z kimś, aby ten zaprzestał jakiegoś zachowania vs podjął jakieś działania. 
  4. Pożyczanie „na wieczne nie oddanie” przedmiotów, np. książek, nie używanych w danej chwili gier, programów ect. 
  5. Zajmowanie się dłużej niż by należało jedną sprawą, prowadzenie monologu w czasie ważnej rozmowy. 
  6. Wyjawianie cudzych tajemnic. 
  7. Załatwiane prywatnych spraw w służbowej rzeczywistości. 
  8. Ukrywanie własnych błędów. 
  9. Składanie winy za powstałe błędy i niedociągnięcia na innych, niezaangażowanych w sprawę. 
  10. Fałszowanie informacji dotyczących ilości, jakości, czasu potrzebnego do załatwienia jakiejś sprawy, czyli dawanie prawa istnieniu „złodziejom czasu”. 
  11. Postępowanie według zasady – KOPIUJ – WKLEJ – ZAPISZ JAKO WŁASNE oraz inne przejawy kradzieży pomysłów. 
  12. Ciągłe uczestnictwo w cudzych problemach w roli nieproszonego gościa.
Postanowienia noworoczne wydają się proste – nabywanie nawyków moralis ethhicus homo.

Obrazek znaleziony na stronie: http://nextews.com/18240f66/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz