wtorek, 9 czerwca 2015

Stresssss




                                            fot. fotolia.pl

Stresssss… powiedziano i napisano na ten temat tak wiele…

Lubię model stresu w pracy Wymagania – Kontrola - Wsparcie, który pokazuje, że największe napięcie w pracy powstaje wówczas, gdy dużym wymaganiom towarzyszy zarówno mała kontrola, jak i małe wsparcie.

Trudne lub angażujące zadania, wysokie wymagania i jednoczesny brak możliwości swobodnej realizacji tych zadań, czyli mały zakres kontroli nad tym, co robisz, może wywoływać silne napięcie psychofizyczne – niepokój. Stres.

Trudne lub angażujące zadania, wysokie wymagania, ale znaczna swoboda w realizacji, czyli duży zakres kontroli może wywołać uczucie zadowolenia. Mimo wykonywania trudnych zadań masz możliwość rozwoju, możesz dopracować różne sposoby działań służących osiąganiu celów.

Niskie wymagania i swoboda w realizacji łatwych zadań, czyli mały zakres kontroli też nie są korzystne. Taka sytuacja może prowadzić do nadmiernej bierności. Pamiętacie? – Czy się siedzi, czy się leży … pensja się należy. Taki stan może prowadzić do frustracji, a już na pewno zamyka możliwość rozwoju.

Niskie wymagania i duży zakres kontroli to wymarzony rodzaj pracy. Sytuacja taka wywołuje najmniej napięć. Masz kontrolę nad tym, jak wykonasz zadania. A zadania są łatwe i angażujące Cię w odpowiednim stopniu - nie za dużo, nie za mało. No i masz wspierających ludzi wokół.

Dużo stresu albo stres, który trwa długo - nie są obojętne dla zdrowia. Według Aleksandra Perskiego, zdrowie to stan, w którym jest dostateczna ilość zasobów, aby dać sobie radę z obciążeniami, jakie niesie ze sobą życie (plus mała rezerwa na podskok).

Zasoby można budować również w oparciu o otrzymywane wsparcie.

Co to jest wsparcie? Coś, co poprawia Twoje samopoczucie. Może to być rozmowa w przyjaznej atmosferze, lub jakieś zachowanie odrywające Cię od trudnej sytuacji, lub dające Ci nadzieję na jej pokonanie. To właśnie jest wsparcie emocjonalne.

Inny rodzaj wsparcia, to wsparcie oceniające. To ten rodzaj wsparcia sprawia, że dobrze myślisz o sobie, cenisz siebie, masz do siebie szacunek. Mogą to być dobre słowa o Tobie, o Twojej pracy, okazywana Ci wdzięczność, docenianie Ciebie, stawianie Ciebie za przykład innym.

Jest też wsparcie informacyjne. To te komunikaty, które dostarczają Ci potrzebnych informacji i ułatwiają wykonywanie zadań i efektywne działanie w codziennych lub trudnych sytuacjach. To opinie osób, które pomagają Ci podjąć ważne decyzje.

Ważne jest też wsparcie instrumentalne. Ono dostarcza Ci potrzebne środki, które możesz wykorzystać, mierząc się z trudną sytuacją. Takim wsparciem jest pomoc materialna, „ofiarowany” Ci czas, a nawet wykonanie za Ciebie jakiejś czynności, czy zadania.

W pracy zazwyczaj mamy jakichś współpracowników i szefów. Każda z tych osób teoretycznie może być potencjalnym dawcą wsparcia w sytuacjach trudnych. Ciekawe, czy chwila refleksji wystarczy Ci, by znaleźć odpowiedź na pytanie – Na jaki rodzaj wsparcia możesz liczyć ze strony osób, z którymi pracujesz? Jaki rodzaj wsparcia możesz im podarować? A może wsparciem są dla Ciebie najbliżsi?

Warto od czasu do czasu myśląc o stresie, pomyśleć o wsparciu. Wiedza o tym, jak twórczo rozwiązywać konflikty, zwykła, codzienna akceptacja ludzi i ich problemów, umiejętności psychospołeczne i kompetencje niezbędne do pracy zespołowej pozwalają zarządzać wsparciem i stresem nie tylko swoim, ale i innych ludzi. Wszystko wskazuje na to, że w dzisiejszym świecie najwięcej stresu możemy dostarczać sobie sami nawzajem. Wsparcia również.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz