piątek, 3 listopada 2017

Pracuj dla pieniędzy. Nie trać zdrowia.



Pracujesz dla pieniędzy a tracisz zdrowie.  Jak to się dzieje?
Jeśli masz pracę, może to oznaczać, że jesteś wysoko wykwalifikowany, samodzielny, zaangażowany i zdeterminowany do stałego uczenia się. Zapewne jesteś też mobilny i może nawet jakimś cudem godzisz pracę zawodową i życie prywatne. Być może praca jest intensywna i trudna intelektualnie a także emocjonalnie. Zmiany na rynku pracy sprawiają, że wymagania rosną w zastraszającym tempie a nagrody za dobrą pracę … Co z nagrodami?

Rośnie rywalizacja i indywidualizacja, zerwane więzi społeczne mają niewielkie szanse, by się odrodzić. Brak więzi oznacza też więcej agresji. Wzniosłe ideały dawno rozbiły się o bruk. Nadążasz za tymi wszystkimi zmianami? Radzenie sobie jest dla Ciebie koniecznością.

Pracujesz dla pieniędzy – otrzymujesz je za swoje kompetencje i wysiłek. Za większy wysiłek może otrzymasz większą nagrodę. Możesz też liczyć na coś więcej niż pieniądze - pracując rozwijasz się. Nowe doświadczenie, czy ogólne zmiany na świecie, motywują Cię do rozwoju. Wszystko to sprawia, że uzyskujesz szacunek i uznanie.

W pracy przeżywasz emocje. Mogą to być Twoje reakcje na okazywany Ci szacunek i uznanie. Emocje wskazują, które aspekty pracy są przyjemne, a które przykre. Aktywują Twoją chęć przybliżania się i oddalania, a ona – ta chęć - oznacza Twoje zaangażowanie albo zdystansowanie się do pracy.


W pracy, jeśli jest trudno, możesz uzyskać wsparcie – Twój wysiłek wkładany w pracę zostanie doceniony przez kolegów i przełożonych. Trudności będziesz traktował jak wyzwania, a pokonując je będziesz rozwijał się jeszcze bardziej. Twoja motywacja będzie rosła i będziesz osiągał coraz wyższe wyniki. Zwiększy to Twoją lojalność wobec pracodawcy. Będziesz odczuwał ekscytację, entuzjazm, zadowolenie. Będziesz czuł osobistą odpowiedzialność za swoją pracę.

Jeśli jednak nienadążasz za wymaganiami, jakie stawia przed Tobą praca i masz poczucie nieadekwatności, to może być początek Twoich kłopotów. Jeśli dotychczasowe, świetne samopoczucie, zacznie gwałtownie opadać, do tego pojawi się fizyczne zmęczenie, brak zadowolenia, częściej do głosu dochodzić będą smuteczki – to właśnie zacząłeś swoją podróż do Wypalenia Zawodowego. To efekt spostrzeganego przez Ciebie braku równowagi pomiędzy wymaganiami pracy a wsparciem, jakie otrzymujesz od kolegów i pracodawcy. A na to, co widzisz, na to, jak interpretujesz rzeczywistość, Ty sam masz największy wpływ. Pracuj dla pieniędzy, ale nie trać zdrowia.


Uwaga. 
Jednym z objawów zbliżającego się załamania nerwowego jest przekonanie, że wykonujemy niezwykle ważną pracę. – Bertrand Russell

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz