Chcesz się uwolnić od kłopotów? Myślisz o samobójstwie? Nie jesteś sam. Według raportu z 2014 r. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co 40 sekund ktoś na świecie popełnia samobójstwo. Co roku odbiera sobie życie więcej ludzi, niż ginie w wyniku zabójstw, konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych. Oznacza to, że w ciągu całego roku na świecie 800 tys. ludzi popełnia samobójstwo, podczas gdy 500 tys. ginie zamordowanych, a 200 tys. traci życie w konfliktach zbrojnych lub w wyniku klęsk żywiołowych. Co roku ginie gwałtowną śmiercią łącznie z samobójcami 1,5 mln osób. Mało?
Chcesz skończyć ze sobą? Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, chcę Ci powiedzieć, że zależy mi na Tobie. Proszę, obejrzyj film polskiego reżysera Jana Komosy z 2011 r. „
Sala samobójców”. Świetna fabuła pomoże Ci zrozumieć, jak można zmarnować swoją szansę. Maturzysta – Dominik – chłopaka z tzw. dobrze sytuowanej rodziny odbiera sobie życie. Zanim to zrobił cieszył się nim.
Wyobraź sobie, Dominik ma wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole, bogatych rodziców, pieniądze na ciuchy, gadżety, imprezy i pewnego dnia jeden „żart” zmienia wszystko. Już nie chce dalej żyć. Znasz to uczucie? Czytaj dalej.
Upokorzony, odrzucony Dominik porzuca szkołę. Nie ma siły mierzyć się z problemem. Zaczyna się bać. Ci, którym dotychczas ufał, zaczynają go przerażać. Bezpieczeństwo i rozwiązanie swojej tragicznej sytuacji znajduje w Internecie. Anonimowi ludzie dają mu, wprawdzie namiastkę, ale wsparcie. Uczą go reguł, które wydają mu się najlepsze. Może być taki jaki chce. Tworzy swój niepowtarzalny awatar. Dzięki temu ma poczucie, że zaczyna inne życie. Czytaj uważnie - wydaje mu się, że jest kimś, kim chce być.
Co jest w życiu najważniejsze? Jakie są Twoje problemy? Pragniesz miłości, akceptacji i zrozumienia? Ja też. Jest nas więcej. Dość masz swojego życia? Dominik miał dość oferowanych mu przez osoby najbliższe, dóbr materialnych. Miał dość zakłamania dorosłych. Oszukiwania samego siebie, że wszystko jest dobrze, gdy tak naprawdę jest odwrotnie.
Czujesz swoje emocje? Nazywasz je? W każdym z nas drzemią emocje, uczucia. Różne dochodzą do głosu. Mamy też negatywne strony naszej osobowości. Dominik jest młodym chłopakiem. Dopiero zaczyna swoje życie. Uczy się, sprawdza kim jest? Eksperymentuje z własnym wyglądem, ze śmiercią, z własną seksualnością. Studniówkowy pocałunek z Aleksem jest tylko zabawą, sztubackim żartem, który przestaje śmieszyć, gdy nie daje się go dłużej kontrolować. Rozpoczyna się szkolny mobbing, który przenosi się do Internetu. Czy to wystarczający powód, by popełnić samobójstwo?
Z racjonalnego punktu widzenia zachowanie Dominika wydaje się niezrozumiałe, ale uwzględniając emocje, jak najbardziej tak. Obraźliwe, internetowe wpisy to tylko iskra, moment przesilenia, który inicjuje tragedię. Pozbawiony wsparcia, chłopak ulega manipulacji, którą bierze za miłość. Rodzice chcą pomóc, ale są bezradni, bo zupełnie nie wiedzą nic na temat swojego syna, skupieni na robieniu własnej kariery. Ojciec zniósłby każde szaleństwo syna, gdyby tylko nikt o tym nie wiedział - "
Nawet jak jesteś gejem, zostaw to dla siebie, po co ma o tym wiedzieć minister?!". Ojciec stawia przed synem wysokie i niezrozumiałe wymagania:
Bądź sobą! Ale żeby "być sobą", trzeba jeszcze być "kimś".
Hipokryzja i samozakłamanie - to są problemy. Z nimi trzeba walczyć. W świecie bez rodzicielskich granic i wzorców istnieje przyzwolenie na dewiacje norm, na kultywowanie własnej inności, która okazuje się tylko narzuconym formatem. Niedojrzały chłopak, pozbawiony wsparcia rodziców, przyjmuje narzuconą mu przez otoczenie rolę, w tym przypadku homoseksualną, co więcej, usiłuje nią grać w swoim buncie przeciwko rodzicom. Pada ofiarą hipokryzji szkolnego środowiska. Koleżanki i koledzy z jednej strony prowokują przekraczanie obyczajowego tabu, żeby zobaczyć "
jak to jest", a później na Facebooku zamieniają się w nietolerancyjny motłoch, prześladujący "
pedała".
Coś Ci ta historia przypomina? Martwisz się o kogoś bliskiego? Ty jesteś w kryzysie emocjonalnym? Znasz kogoś, kto potrzebuje rozmowy, bo nie radzi sobie z przeciwnościami dnia codziennego?
Gdy chcesz coś zmienić w swoim życiu, ale nie wiesz jak, nie wiesz do kogo możesz się zgłosić, czujesz lęk przed mówieniem o tym co się stało w bezpośrednim kontakcie z kimś, skorzystaj z TELEFONÓW ZAUFANIA. Podaję Ci ważne telefony zaufania uruchomione specjalnie dla Ciebie i innych osób potrzebujących pomocy:
0 800 12 01 48 - „Zatrzymaj przemoc” (numer bezpłatny)
022 619 91 49 - w sprawach terroryzmu
0 800 12 02 26 - Policyjny Telefon Zaufania. Linia bezpłatna, czynna codziennie w godzinach od 8 do 22.
116 111 - Ogólnopolski telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Numer 116 111 jest linią anonimową (dzwoniąc nie musisz podawać swojego imienia, nazwiska, ani adresu zamieszkania, a numer 116 111 nie jest widoczny w rachunku za telefon, ani na billingu). Połączenia z telefonów komórkowych i stacjonarnych są bezpłatne. Linia jest czynna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12 do 20. Telefon jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. Masz kłopoty w domu, w szkole, z rodzicami, czy rówieśnikami? Zadzwoń. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.116111.pl
0 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - jest telefonem skierowanym do wszystkich dzieci potrzebujących pomocy. Dzwoniąc pod ten numer moźesz porozmawiać ze specjalistą, który postara się Ci pomóc. Połączenie jest bezpłatne z telefonów stacjonarnych oraz komórkowych w sieci Orange. Linia działa w godzinach od 8:15 do 20. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.brpd.gov.pl
0 801 12 00 02 - Niebieska Linia. To telefon dla osób, które są ofiarami przemocy w rodzinie lub mają informacje o osobach doświadczających takiej przemocy w swoich domach. Połączenie z numerem 0 801 12 00 02 jest płatne tylko za pierwszy impuls, wg stawek operatora. Linia jest czynna od poniedziałku do soboty, w godzinach od 8 do 22 oraz w niedziele i święta w godzinach od 8 do 16.
0 801 19 99 90 - Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki - Narkomania. Pod tym numerem otrzymasz wsparcie w przypadku, gdy Twoim problemem są narkotyki i uzaleźnienie od narkotyków. Pod numer 0 801 19 99 90 możesz zadzwonić zarówno wtedy, gdy problem dotyczy Ciebie, jak i bliskiej Ci osoby. Telefon jest czynny codziennie, w godzinach 16 - 21. Informacje związane z problematyką narkotyków i narkomani oraz zapobieganiu tym zjawiskom znajdziesz równieź na stronie www.narkomania.org.pl
022 692 82 26 - całodobowy telefon zaufania Krajowego Centrum ds. AIDS. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.aids.gov.pl
0 801 24 70 70 - całodobowa linia wsparcia Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA. Z numerów TP połączenie jest płatne tylko za pierwszy impuls, niezależnie od długości rozmowy, z każdego miejsca w Polsce. Numer dla połączeń z zagranicy +48 22 654 70 70. Przy całodobowej linii dyżurują pracownicy ITAKI oraz wolontariusze gotowi do pomocy w chwili, gdy zaginął człowiek. Więcej informacji na stronie www.zaginieni.pl
0 801 109 801 - infolinia Krajowego Centrum Kompetencji, czynna w dni powszednie w godzinach od 9 do 17. Wcale nie trzeba się narażać na zarzut wtykania nosa w nieswoje sprawy, psuć relacji między sąsiadami, wśród najbliższego otoczenia, kiedy próbujemy zareagować na niepokojące, podejrzane sytuacje w czyimś domu. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii Krajowego Centrum Kompetencji 0 801 109 801(Infolinia płatna w wysokości jednego impulsu, czyli 0,35 zł z VAT). Tam codziennie osoby kompetentne w udzielaniu pomocy potrzebującym reagują na wszelkie zgłoszenia, odpowiadają na pytania i wątpliwości, kierując sprawy tam, gdzie można znaleźć rozwiązanie.
TEN POST JEST EFEKTEM AKCJI http://stayfly.pl/2015/06/stop-samobojstwom/